ETKİNLİKLER

Yaşar’da 14’üncü yıl gururu, 25.03.2015

İzmir’in uluslararası üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Yaşar Üniversitesi 14 yaşında…

YSR kurulus (1)

Yaşar Üniversitesi’nin, 14’üncü kuruluş yıldönümü Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen törenle kutlandı.  Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, yerel ve küresel anlamda toplumun gelişmesine katkıda bulunan bir üniversite olma hedefine doğru koşar adımlarla ilerlediklerini söyledi.

YSR kurulus (4)

Genç bir eğitim kurumu olarak her zaman daha çok ve daha büyük işler yapma arzusunda olduklarını kaydeden Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Yaklaşık bin yıllık geçmişi olan üniversitelerin olduğu düşünüldüğünde henüz 14 yaşında olan üniversitemiz çok genç bir kurum olarak gözüküyor. Ancak Gazi Mustafa Kemal’in bir zamanlar genç cumhuriyet hakkında söylediklerini anımsamakta fayda var: ‘Az zamanda çok ve büyük işler başardık’. Biz de az zamanda büyük işler başardık” dedi.

Hedef: Bilim, Sanat ve Tasarım Kültürü

Törende üniversitenin 2020 hedeflerine de değinen Ahmet Yiğitbaşı şunları söyledi:

“Kalite güvencesine odaklı, farklı bilim alanları ve geleneklerinin bir arada yaşamasına imkan tanıyan, küresel eğilimlere uyum sağlarken üniversitenin tarihsel birikimini ihmal etmeyen, çok yönlü uluslararasılaşma hedefini benimsemiş bir süreci hep beraber tesis edeceğimize yürekten inanıyorum. 2020 Stratejik Planımızda ‘Bilim, Sanat ve Tasarım Kültürü’ temeli güçlü bir şekilde var olacak. Bu temel üzerinde ‘Çevre ile İşbirliği’, ‘Yaparak, Yaşayarak Öğrenme’ ve ‘Küreselleşme’ kavramları da yükselecek. Bu yapıyı bilgi toplumu ve ekonomisinin itici gücü olan ‘Ar-Ge, İnovasyon ve Girişimcilik’ kültürü ile taçlandırmayı planlıyoruz. Mütevelli heyetimiz, tüm akademik ve idari kadrolarımız ve değerli öğrencilerimiz adeta tek bir vücut halinde hareket ederek sürdürülebilir başarıyı yakalamış bir üniversite olacağız.”

Tören kapsamında akademisyenlere ‘Hizmet Onurlandırma’ ve ‘Bilim, Birlik, Başarı Ödülleri’ de verildi. Özel onur ödülü 2008 yılından bu yana Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü’nde çok sayıda öğrenci yetiştiren Devlet Sanatçısı Ruşen Güneş ile Türkiye’nin ilk temel lojistik kitabının yazarı Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Baybars Tek’e verildi. Törende ayrıca Devlet Sanatçısı Ruşen Güneş, Yaşar Üniversitesi Gençlik Orkestrası ile birlikte Telemann Viyola Konçertosu’ndan bölümler seslendirdi.

YSR kurulus (3)

14’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören ve kokteyle Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Mütevelli Heyet Üyeleri Prof. Dr. Refet Saygılı, Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, Prof.Dr. Atila Sezgin, Dr. Mehmet Aktaş, Özer Kırca ile üniversite akademisyenleri ve personeli katıldı.

YSR kurulus (2)

İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Bahar Emgin Şavk törende kendisine verilen hizmet onurlandırma ödülünü almaya minik oğlu Yunus’la çıktı. Ödülü Şavk’a Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris verdi.

YSR kurulus (6)

Yaşar’da 13’üncü Yıl Gururu, 29.04.2014

13 yıldır değişmeyen hedef:

‘Bilim, Birlik, Başarı’

İzmir’in uluslararası üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Yaşar Üniversitesi on üç yaşında…

Yaşar Üniversitesi’nin, 13’üncü kuruluş yıldönümü Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen törenle kutlandı.  Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, 13 yıldır olduğu gibi bundan sonra da ilk günkü heyecan, özgüven ve bilim, birlik, başarı ilkeleriyle yola devam edeceklerini söyledi.

kurulus (4)

13 YILDA VERİMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRDİK

2001 yılında 52 öğrenciyle eğitim hayatına başlayan Yaşar Üniversitesi’nin bugün 6 bin öğrencisiyle yükseköğrenime devam ettiğini belirten Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, üniversitenin 13 yılda başarılı ve verimli işlere imza attığını söyledi. Yiğitbaşı,        “Bilim dünyasında yaşanan gelişmeleri, dünyanın çehresini değiştiren toplumsal değişimleri, bu değişimlerin kültürel ve ekonomik etkilerini, çok değerli akademisyenlerimizle sürekli takip ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bu gözlem sürecinden çıkarttığımız pozitif sonuçları; stratejilerimize ve öğrencilerimize yansıtıp, onların daha kaliteli eğitim alması için tüm Yaşar Üniversitesi camiası olarak seferber oluyoruz. Geriye dönüp geçen 13 seneyi değerlendirdiğimizde bu açıdan gerçekten verimli çalışmalar yaptığımızı görüyorum” dedi.

Ahmet Yiğitbaşı-Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı

Ahmet Yiğitbaşı-Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı

ÖĞRENCİLERİMİZ MEZUN OLMADAN YURTDIŞINA AÇILIYOR

Eğitim yolculuğuna kaliteden ödün vermeden devam edeceklerini vurgulayan Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi’nin uluslararası üniversite olma yolunda attığı adımlardan söz etti. Yiğitbaşı şunları söyledi:

“Stratejik kurgumuzun önemli unsurlarından biri olan uluslararasılaşma hususunda gururla ifade etmek isterim ki; öğrencilerimizin yüzde 11,5’u ise mezun olmadan, bir Avrupa Birliği programı ya da değişim programı ile yurtdışına çıkıyor. Akademik kadromuzun yüzde 9 gibi önemli bir oranı da uluslararası akademisyenlerden oluşmakta. Öte yandan kent üniversitesi olma anlayışımız doğrultusunda da yerel yönetimlere ve sivil toplum kuruluşlarına da bilimin ışığında rehberlik etmeye devam ediyoruz. Belediyeler, çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile geçtiğimiz yıl 289 sosyal sorumluluk projesine imza attık.”

Tören kapsamında akademisyenlere ‘Hizmet Onurlandırma’ ve ‘Bilim, Birlik, Başarı’ ödülleri de verildi. Törende Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü’nden Payam Gül Susanni ve Burcu Ömür Zeybek Masne’nin Külkedisi müzikalinden Eleji ve  Puccini’nin La Boheme Operasından Musetta’nın Aryasını seslendirdiler.

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

kurulus (2)

Yaşar Üniversitesi’nin kuruluşunun 13’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören ve kokteyle Yaşar Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar,  Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu  Hava Eğitim Komutanı Korg. Mehmet Çetin, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeleri Feyhan Yaşar,Prof.Dr.Refet Saygılı, Prof.Dr.Altan Çilingiroğlu, Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, Dr.Mehmet Aktaş, Aykut Güsar ile üniversite akademisyenleri ve personeli katıldı.

Yaşar Üniversitesi Büyüyor, 25 Eylül 2013

Eğitime 37 Milyon liralık yatırım 

 Yükseköğretimde 12 yılı geride bırakan Yaşar Üniversitesi yeni akademik yıla 37 Milyon liralık yeni kampüs binasının açılışıyla başladı.

YASAR-ACILIS (4)

Öğrenci başına 10 metrekarelik alan

37 milyon liralık ek kampüs binası ve bu yıl 385’e ulaşan akademik kadrosu ile yeni akademik yıla başladıklarını belirten Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı törende şunları söyledi:

YASAR-AhmetYigitbasi

“Kampüs alanları, üniversitelerin bilim iddiasını ve ruhunu yansıtan aynalardır. Öğrencilerimize ve bilim kadrolarımıza uluslararası ölçekte çalışma olanakları sunmak hedefiyle tasarlanan ve inşa edilen ek kampüs alanımızda, bu ruhu ve iddiayı hissedeceğinizi umuyoruz. Bu yatırımla üniversitemize yeni laboratuvarlar, derslikler ve ofis alanlarının yanı sıra 6 adet amfi, yaklaşık 600 araçlık otopark ve bir sosyal tesisi de kazandırdık. Uluslararası bir kent üniversitesi olma vizyonumuz doğrultusunda bu kapasite, öğrenci başına 10 metrekarelik, öğretim üyesi başına da yaklaşık 100 metrekarelik alanı ifade ediyor. Bu uluslararası düzeyde yüksek bir kalite standardıdır. Ayrıca bu yıl dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Yaşar Üniversitesi ailesine katılan 42 akademisyen katıldı. Böylece akademik kadromuz 385 kişiye ulaştı.”

YASAR-ACILIS (3)

Ailemiz daha da genişliyor

Bu yıl yüzde 88’lik yerleştirme oranı ile yüksek bir başarı elde ettiklerini de kaydeden Ahmet Yiğitbaşı, “Yüzde 88’lik yerleştirme oranı ile bin 232 öğrenci merkezi sınav ile üniversitemizi tercih etti. Dikey Geçiş Sınavı ile üniversitemizde eğitim almaya hak kazanan öğrenci sayısı 199’u bulurken Özel Yetenek Sınavları ile de 44 öğrenci Yaşarlı oldu. Yatay geçişler ile de başka eğitim kurumlarından üniversitemize gelen öğrenci sayısı da 58’i buldu. Öte yandan dünyanın değişik coğrafyalarından 300 uluslararası öğrenci üniversitemizin bir parçası olmak için başvurularını yaptı. Ek yerleştirme döneminde aramıza katılacak öğrencilerle birlikte Yaşar Üniversitesi ailesi daha da genişleyecek” dedi.

Mutlu ve faydalı bir kurum

Törende üniversiteye dereceyle giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Emekli Büyükelçi ve Yaşar Üniversitesi Akdeniz Araştırmaları ve Gözlemevi Merkezi Müdürü Ertuğrul Apakan, “Uluslararası İlişkilerde Yeni Yönelimler” konulu ilk dersi verdi.

YASAR-ACILIS (5)

Yeni akademik yıl başlangıcı dolayısıyla “DYO Resim Yarışması Ödüllü Eserler” sergisi Selçuk Yaşar Kampüsü’nde açıldı.

 

Toplam kampüs alanı 60 bin metrekareye ulaştı, yatırım tutarı 37 Milyon TL

Ek alanla birlikte Selçuk Yaşar Kampüsü’nde öğrenci başına düşen alan 10 metrekareye,  öğretim üyesi başına düşen alan da yaklaşık 100 metrekareye ulaştı.  Kapalı alanı 26 bin metrekare olan ek kampüs alanındaki, özel tasarımlı yeni binada; Hukuk Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu ve çeşitli idari birimler yer alacak.  Modern dersliklere ek olarak, 4 adet 160 kişilik amfi ile 1 adet 280 kişilik ve 1 adet 200 kişilik olmak üzere  2 konferans salonu da binanın orta kısmında, kolay ulaşılabilecek şekilde konumlandırılmış bulunuyor.

Gurur dolu 11 yıl , 6 Nisan 2012

 Yaşar Üniversitesi 11’inci yaşını kutladı

 İzmir’in uluslararası üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Yaşar Üniversitesi on birinci kuruluş yıldönümünü Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen etkinliklerle kutladı

 Öğretime başladığında 52 olan öğrenci sayısını 4.853’e yükselten ve uluslararası standartlardaki eğitim kalitesiyle Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında başarı grafiğini artıran Yaşar Üniversitesi  (YÜ) on birinci yıl gururunu yaşıyor.

 52  öğrenciden 5 bin öğrenciye

Üniversitenin 2001 yılında 52 öğrenciyle eğitime başladığını söyleyen Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “ Eğitim yolculuğumuz sayıları 5 bine yaklaşan öğrencilerimizle sürüyor. Yaşar Üniversitesi yönetimi olarak; analitik düşünebilen, sadece kendilerine değil içinde yaşadıkları topluma da değer katmayı hedefleyen, aydın, iş hayatında karşılarına çıkabilecek her türlü güçlüğü yenebilecek özgüvene sahip öğrenciler yetiştirmek için,  en elverişli ortamı yaratmayı hedefledik. Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimizin, öğrenimleri süresince edindikleri liderlik özellikleri sayesinde, iş yaşamında büyük başarılar elde ettiklerini, mesleklerinde üst noktalara geldiklerini gördükçe her biri ile gurur duyuyor ve daha da azimle çalışıyoruz. Yaşar Üniversitesi öğrencileri, kalite çıtası her geçen gün yükselen uluslararası bilim kadrolarının kazandırdığı akademik donanımlarının yanında, sanatsal duyarlılığa sahip, yaratıcı ve yenilikçi bireyler olarak da gurur kaynağımız olmayı sürdürüyorlar.” diye konuştu.

 

 Bilim, Birlik, Başarı ödülleri

Y.Ü. kuruluş yıldönümünde daha sonra üniversitenin  gelişim çizgisini yansıtan on birinci yıl filmi gösterildi. Törende ayrıca 5. hizmet yılını dolduran ve başarılı olan akademisyen ve idari personele rozet ve teşekkür belgesi verildi. Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü sanatçıları Ebru Duru ve Payam Suzanni geceye katılanlara klasik müzik keyfi yaşattı. Törenden sonra düzenlenen kokteylde üniversite çalışanları ve konuklar bir araya geldiler.

Dünya ile bütünleşmiş üniversite

Yaşar Üniversitesi, Yaşar Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2001 yılında kuruldu. Bornova’daki uluslararası standartlardaki Selçuk Yaşar Kampüsü, bünyesine katılan eski Tariş Ayma tesisleri ile birlikte şu anda yaklaşık 35 bin metrekarelik alanda eğitim hizmeti veriyor. Üniversitede akademik ve idari toplam 533 personel çalışıyor.

Hazırlık sınıfı öğrencileri ise Alsancak Kampüsü’nde eğitim görüyor. Yaşar Üniversitesi öğrencilerine sunduğu bu imkânların yanında akademik ve bilimsel alandaki çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Üniversitenin Avrupa ve dünyanın birçok üniversitesiyle değişim ve işbirliği anlaşmaları bulunuyor. Bunlar arasında İngiltere’nin Cambridge ve ABD’nin Yale üniversiteleri de var.

Yaşar Üniversitesi 10 yaşında, 09 Nisan 2011

İzmir’in uluslararası üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Yaşar Üniversitesi onuncu kuruluş yıldönümünü Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen etkinliklerle kutladı

Öğretime başladığında 52 olan öğrenci sayısını 4 bin 238’e yükselten ve uluslararası standartlardaki eğitim kalitesiyle Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında başarı grafiğini artıran Yaşar Üniversitesi  (YÜ) onuncu yıl gururunu yaşıyor.

Selçuk Yaşar Kampüsü’nde üniversitenin kuruluşunun 10. yıldönümü nedeniyle düzenlenen konser ve kokteyle İzmir’in iş, sanat ve bürokrasi alanındaki çok sayıda önemli ismiyle birlikte Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, Yaşar Holding CEO’su Dr. Mehmet Aktaş da katıldı.

Türkiye’yi ileri taşıyan bireyler yetiştiriyoruz

Yaşar Grubu’nun Türkiye ve Türk insanına sunduğu önemli değerlerden biri olan Yaşar Üniversitesi’nin 10 yıl gibi kısa sayılabilecek bir süre içerisinde uluslararası düzeyde eğitim kalitesine sahip bilim yuvası haline geldiğini söyleyen Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Bu da bize mutluluk ve gurur kaynağı oldu. 2001 yılında 52 öğrenci ile başladığımız eğitim yolculuğumuz, bugün 4 bin 238 öğrenci ile sürüyor. Her geçen yıl sayısı artan mezunlarımız, yarının lider adayları ve mesleklerinde başarılı, bilinçli ve sorumlu bireyler olarak yetişiyorlar. Eğitim toplumsal bir görevdir. Sorumluluğumuzun bilinciyle, Yaşar Üniversitesi olarak, öğrencilerimizden ve akademik kadromuzdan aldığımız güçle, bundan sonra da Türkiye’yi daha ileriye götürecek, uluslararası kalitede eğitim almış bireyler yetiştirmek için, en iyiyi sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

UNESCO’nun ‘Güvenilir Üniversite’ listesinde

Yaşar Üniversitesi’nin Türkiye’nin saygın vakıf üniversiteleri arasındaki konumunu pekiştiren sayılı yüksek öğretim kurumlarından biri olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Murat Barkan iseÜniversitemiz 2010’da Avrupa Birliği Komisyonu tarafından ‘Erasmus Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Aynı dönemde UNESCO’nun ‘güvenilir üniversite’ listesinde hak ettiği yeri aldı. Her yıl ortalama 70 öğrencimiz Erasmus ve projelerle yurt dışına gidiyor. 80 öğrenci Erasmus öğrencisi olarak üniversitemizde eğitim görüyor. 25 personelimiz yurt dışında ders veriyor, 50 Avrupalı öğretim elemanı üniversitemizi ziyaret ederek seminer ve dersler veriyor. İzmir’in yaşamına artı değer üretmek amacıyla sosyal sorumluluk projeleri aracılığıyla, öğretim kurumları, yerel yönetim ve sivil toplum ile işbirliği içinde bugüne kadar 2 bin 783 projeye imza attık” dedi.

5 yılını dolduranlara teşekkür belgesi

Yaşar Üniversitesi kuruluş yıldönümünde daha sonra üniversitenin gösterdiği gelişim çizgisini yansıtan onuncu yıl filmi gösterildi. Törende ayrıca 5. hizmet yılını dolduran akademisyen ve idari personele rozet ve teşekkür belgeleri, Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Mütevelli Heyeti Üyeleri Dr. Mehmet Aktaş, Prof. Dr. Refet Saygılı, Hasan Girenes, Aykut Güsar, ile Rektör Prof. Dr. Murat Barkan ve Rektör Yardımcısı Prof. Gören Bulut tarafından verildi.

Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası dört  bölümlük özel bir konserle davetlilerin karşısına çıktı. Aralarında dünyaca ünlü Alexander Rudin ve Lukas David gibi isimlerin de bulunduğu Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü sanatçıları, geceye katılanlara klasik müzik keyfi yaşattı.

Törenden sonra düzenlenen kokteylde üniversite çalışanları ve konuklar bir araya geldiler.

Dünya ile entegre üniversite

Yaşar Üniversitesi, Yaşar Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2001 yılında kuruldu. Bornova’daki uluslararası standartlardaki Selçuk Yaşar Kampüsü, bünyesine katılan eski Tariş Ayma tesisleri ile birlikte şu anda yaklaşık 35 bin m2’lik bir alanda eğitim hizmeti veriyor. Hazırlık sınıfı öğrencileri ise Alsancak Kampüsü’nde eğitim görüyor. Üniversitede 345 akademik personel ve 199 idari personel ile 7 fakülte, 23 bölüm, 1 meslek yüksek okulu 2 enstitü bulunuyor.  Yaşar Üniversitesi öğrencilerine sunduğu bu imkanların yanında akademik ve bilimsel alandaki çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Üniversitenin Avrupa ve dünyanın birçok üniversitesiyle değişim ve işbirliği anlaşmaları bulunuyor. Bunlar arasında İngitere’nin Cambrigde ve ABD’nin Yale üniversiteleri de var.

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan

Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası dört  bölümlük özel bir konserle davetlilerin karşısına çıktı…

 

Comments are closed.